Wrastające paznokcie – płytka paznokciowa wrasta w otaczające ją tkanki miękkie, czyli  najprościej rzecz ujmując paznokieć rośnie na boki lub zawija się powodując ból. Przyczyn takiego stanu jest wiele: zbyt mocne skracanie płytki paznokciowej, noszenie ciasnego obuwia czy przeróżne urazy palców. Zaniedbany, nieleczony wrastający paznokieć może powodować silny ból oraz doprowadzić do powstania stanu zapalnego! Istnieje wiele terapii wrastających paznokci. Jeżeli paznokieć jest cienki i raczej miękki (np. u dzieci) wystarczy założyć tamponadę (rodzaj opatrunku chroniącego tkanki miękkie przed naciskiem paznokcia). W większości przypadków konieczne jest założenie odpowiedniej klamry korygującej wzrost paznokcia. Chirurgiczne usunięcie paznokcia to ostateczność!

Onycholiza paznokci – jest to stan w którym następuje oddzielenie się paznokcia od łożyska. Zmiany postępują od strony bocznej lub od wolnego brzegu paznokcia. Normalne różowe zabarwienie paznokcia, które wynika z prześwitywania naczyń krwionośnych, jest zaburzone i paznokieć przybiera barwę białą. W tym stanie często dochodzi do wtórnych zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych i wtedy paznokieć ma barwę żółtawą lub zieloną. W zależności od tego czy występuje wtórne zakażenie, dobieramy odpowiednią terapię. W przypadkach w których onycholiza jest wynikiem jednorazowego urazu (lub ucisku obuwia) podolog opracowuje paznokieć i oczyszcza łożysko z hiperkeratoz, zalecając przy tym stosowanie odpowiednich preparatów zabezpieczających przed infekcją (np. olejek z drzewa herbacianego). Czasami potrzebna jest rekonstrukcja płytki paznokciowej żelem przeciwgrzybiczym.

Grzybica paznokci – niestety jest to bardzo częsty problem u ludzi w każdym wieku. Grzybica paznokci może towarzyszyć różnym postaciom grzybicy (np. grzybicy stóp czy dłoni) ale może również występować samodzielnie. Paznokieć grzybiczy ma żółte zabarwienie, jest kruchy i pobruzdowany. Łożysko paznokcia ulega nadmiernemu rogowaceniu. Najczęściej choroba zaczyna się od jednego paznokcia a później stopniowo szerzy się na kolejne płytki. Choroba ma długi przebieg i nie powinno się jej leczyć „domowymi sposobami”. Skuteczna terapia jest wieloczynnikowa. Należy odpowiednio opracować paznokieć, usunąć fragment płytki zmieniony chorobowo, stosować miejscowe środki przeciwgrzybicze.  W niektórych przypadkach konieczne jest także przyjmowanie leków doustnych. Pacjenci z grzybicą powinni jak najszybciej zgłosić się do lekarza dermatologa oraz podologa.

Godziny Otwarcia:

poniedziałek: 08:00–17:00
wtorek: 08:00–18:00
środa: 08:00–18:00
czwartek: 08:00–18:00
piątek: 08:00–15:00

Podostrefa © 2024. All Rights Reserved